Tr/ En

DUYURULAR

“Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Projesini Sonuç Bildirgesi yayınlanmıştır

Bildirge

: 22 Eylül Perşembe günü Cihangir Münir Özkul Ortaokulu’nda Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Belgeselimizin gösterimi yapıldı.

Galeri

6 Eylül 2016 tarihinde İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ev sahipliğinde projemizin kapanış toplantısı yapılmıştır.

Galeri

2 Eylül 2016 tarihinde Word Food İstanbul Fuarı kapsamında Kenya-Türkiye Gıda Forumu ve İkili İş Görüşmeleri çerçevesinde Sayın H. İsmet Aral tarafından projenin sunumu ve belgesel gösterimi farklı ülkelerden katılımcılara yapılmıştır.

Galeri

1 Eylül 2016 tarihinde CNR Fuar Merkezinde düzenlenen Uluslararası Word Food İstanbul Etkinlikleri kapsamında birçok yerli ve yabancı katılımcıya projemizin tanıtım sunumu ve belgeselin gösterimi yapılmıştır.

Galeri

“Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat” kitabımız iştirakçimiz olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personeline projemizin yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında elden dağıtımı yapıldı.

Galeri

Uluslararası Bakliyat Birliği (Global Pulse Convention) tarafından İzmir Çeşme’de düzenlenen uluslararası toplantıda projemizin tanıtım sunumu Başkanımız Sayın İsmet Aral tarafından yapılmış ve 20 dakikalık belgesel filmimizin gösterimi yaklaşık 600 ülkeden gelen katılımcılara yapılmıştır.

Galeri

Projemizin yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında, çeşitli okullarda çocuklara belgesel gösterimi yapılarak “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat” kitabı dağıtılmıştır.

Galeri

07.06.2016 tarihinde Ramazan Ayı Tadım Etkinliği çerçevesinde Beşiktaş Meydanı, Levent Meydanı ve Beşiktaş Kartal Heykeli önünde, halka ücretsiz mercimek çorbası ve “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat” kitabı dağıtılmıştır.

Galeri

17 Mayıs Salı günü Sabah 9:30’dan itibaren Projemiz kapsamında sempozyum programı planlanmıştır. Tüm paydaşlarımızın katılımı beklenmektedir.

Davetiye

Projemizin AR-GE çalışmaları İstanbul Teknik Üniversitesinde Prof.Dr.Dilek Boyacıoğlu önderliğinde yapılmaktadır.

Galeri

PAKDER Genel Sekreteri Melahat Özkan 3 Mayıs tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Kulübünün düzenlediği Bilim ve Kariyer Günü Etkinliğinde gençlerimize projenin tanıtım sunumunu yaptı.

Galeri

27 Nisan 2016 tarihinde İkmal, Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığın; planlı faaliyetler kapsamında İkmal ve Maliye Okulunda gerçekleştirilen, ikmal ve maliye sınıflarını geliştirme koordinasyon toplantısında yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında projemizin tanıtımı yapıldı.

Galeri

Projemizi yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında 11 Nisan tarihinde Uzman Diyetisyenler, Doktorlar ve Bloggerlar eşliğinde bakliyattan farklı lezzetler yapılmış ve tadılmıştır.

Galeri

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Birleşmiş Milletler tarafından 2016 yılının bakliyat yılı ilan edilmesi nedeniyle Bakliyat içerikli tariflerden oluşan bir yemek kitabı hazırlatmış ve derneğimize göndermiştir. Bu tariflere “Yemek Tarifleri” kısmından ulaşabilirsiniz. Bakanlığımıza bu paylaşımından dolayı teşekkür ederiz. Arzu eden bu kitaplardan derneğimize müracaat ederek temin edebilir.

Yemek Tarifleri

30 Mart 2016 bazı Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve misafir katılımcılarımız eşliğinde, uzman diyetisyen Dilara Koçak’ın önderliğinde Show Tv, Fox Tv, Atv ve İhlas Haber Ajansı’nın katılımlarıyla bakliyat ürünleri kullanılarak nohut unundan pizza, kuru fasulye unundan cheesecake, nohut unundan makarna, kuru fasulyeden humus ve çeşitli bakliyat unlarından kurabiyeler yapılmıştır.

Galeri

19 Mart 2016 tarihinde 5 Mutfak Sanatçısı ve gönüllü sanatçılarımızla kitap için yemek yapımına devam edilerek 50+10 yemek çalışması tamamlanmıştır.

Galeri

12 Mart 2016 tarihinde 5 mutfak sanatçımız yemek kitabında kullanılmak üzere bakliyat ürünlerinden, geleneksellikten kopmadan unutulan yemek tariflerini tekrar canlandıran tatlıdan tuzluya 25 farklı yemek yapmış. Bu programda üretilen yemekler yemek kitabında kullanılmak üzere fotoğraflanmıştır. Ayrıca projeye yoğun ilgi olması nedeniyle bazı istekliler, yapılışları seyretmek ve tadım yapmak üzere katılım sağlamıştır. Yemek tariflerine ve fotoğraflarına yemek tarifleri bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yemek Tarifleri

5 Mart 2016 tarihinde mutfak sanatçılarımız 13 istekliye bakliyatın farklı kullanımları konusunda bilgiler verilmiş ve katılımcılarla birlikte nohut unlu ekmek, sarı mercimek unlu ekmek, bakla unlu ekmek, karışık bakliyat unlu pide ve pizza altı denemeleri vs. yapılmıştır. Eğitimle ilgili fotoğrafları galerimizde bulabilirsiniz.

Galeri

14 Şubat 2016 tarihinde 2 mutfak sanatçısı ve Aydın Üniversitesi Öğretim görevlisi Sayın Sefa Sabırlı gönüllü olarak bu çalışmalara başkanlık yapmıştır. Kuru fasulye unu, nohut unu, mercimek unu ve bakla unu kullanılarak su tutma kapasitelerine göre yapılan denemelerle hafif fırıncılık ürünlerinde bakliyatın kullanımı başarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalara ilgi duyan 14 istekli eğitim almak üzere katılım göstermiştir. Eğitimle ilgili fotoğrafları galerimizde bulabilirsiniz.

Galeri

1.Genel Kurul Toplantımız Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılmıştır.

Galeri

1.Basın toplantımız İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezinde yapıldı.

GalEri

Proje ile ilgili PR çalışmalarımız başlamıştır.

www.pakder.org.tr adresinde Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Belgesel Çekimi, Montajı ve Seslendirmesi işi için bir hizmet alımı ihalesi yayımlanmıştır.